Image4

Unghundslista

UNGHUNDSLISTA/UNGTIKSLISTA 2021

En rekommenderad hund i UHL/UTL skall anses hålla ett känt högre värde än övriga hundar. I 2021 års listor skall hundarna vara födda 1/1 2017 och senare. Djuren skall vara friska och inte ha föräldrar som lämnat PRA, EP, Glaukom eller annan ärftlig och allvarlig sjukdom.

  • Tagit 1:a pris på jaktprov som löshund på älg, vildsvin, fågel alternativt godkänt björndokument enligt kriterierna i RAS.
  • Ha jaktprovsmeriterat kullsyskon.
  • Båda föräldradjuren skall vara jaktprovsmeriterade.
  • Hunden skall ha en inavelskoefficient på högst 4,5 beräknat på 5 generationer.
  • För hund som skall vara med på listan krävs att den är AD och HD fri.

Obs! Den som uppmärksammar att en hund/hundar uppfyller ovanstående krav men saknas på listan uppmanas att höra av sej till avelskommittén så listan kan uppdateras!

Listan baseras på uppgifter hämtade på www.hittaälghund.se

  • Unghund/Ungtiklista 20210415

Unghundar

Regnr

Namn

Ägare

Älg

Vsvin

Fågel

Björn

Kullvärde

SE33101/2017

Gruvetorpets Morgan

Tom Larsson

1




2/5

SE33611/2017

Aspuddens Frost

Fredrik Lindh

JCH

JCH



5/6

SE33613/2017

Aspuddens Frasse

Johan Stenvall

1




5/6

SE33614/2017

Aspuddens Fasth

Stefan&Jaana Arvidsson

JCH




5/6

SE33615/2017

Aspuddens Fajter

Andreas Hammarlund

JCH

JCH



5/6

SE13129/2018

Skallkungens Goliat

Thom Hjerpe

1




3/5

SE13697/2018

Breda Blickens Vasilji

Rickard Wennberg

JCH




3/3

SE27409/2018

Silverrävens Alfred

Fredrik Olsson

JCH




3/6

SE32324/2018

Aspuddens Helix

Magnus Blomberg

JCH




4/6

SE43288/2018

Rävlons Chase

Pehr Bode´n

1




4/6

SE44003/2018

Röamossens Clapton

Jerker Vikenstrand

1




2/8

SE44006/2018

Röamossens Cigge

Bengt Skogum

1




2/8

SE48232/2018

Gyttjärnsbergets Amur

William Lindholm

1

1



5/6

SE48233/2018

Gyttjärnsbergets Ammer

Frans Thuresson

1




5/6

SE48237/2018

Gyttjärnsbergets Athos

Christian Mårtensson

1




5/6

SE14659/2019

Breda Blickens Tuoni

Bo Nilsson

1




2/6

SE15137/2019

Lekåsens E-Saiko

Nicklas Höglander

1




2/4

SE19026 /2019

Vallflons Bosse

Tim Hanssen

1




2/6

SE26319/2019

Vild Troyyas Barsk

Johan Jensen

1




4/6

SE27269/2019

Västfrontens Vasa

Axel Bergman

1

2



3/8

SE37734/2019

Gyttjärnsbergets Buffalo

Patrik Karlsson

1




3/6

SE58140/2019

Åsebos Sack

Stefan Magnusson

1




2/3

SE58142/2019

Åsebos Stoy

Niklas Syre´n

JCH

1

3


2/3

SE58494/2019

Sikkajavris Bakko

Jon Holmström

JCH




3/5

SE48980/2020

Sikkajavris Bauer

Fredrik Törnqvist

1




3/5

SE10708/2020

Ponderforsens Putin

Mikael Beckman

1




3/6

Ungtikar

Regnr

Namn

Ägare

Älg

Vsvin

Fågel

Björn

Kullvärde

SE16895/2017

Bjärvarnas Qvicka

Niklas Jarmelid

JCH




2/3

SE33098/2017

Gruvetorpets Mormor

Hans Lind

1




2/5

SE33610/2017

Aspuddens Fajta

Stefan Johansson


1



5/6

SE11186/2018

Brunnefjälls D Dorotea

Daniel Hansson

1




4/7

SE11187/2018

Brunnefjälls D Knytta

Johan Svensson

JCH




4/7

SE27410/2018

Silverrävens Alice

Stefan Magnusson

1

2



3/6

SE27411/2018

Silverrävens Axa

Olle Larsson

JCH




3/6

SE32327/2018

Aspuddens Hollie

Tommy Berg

1




4/6

SE32328/2018

Aspuddens Hickan

Jan-olof Johansson

1




4/6

SE 43289/2018

Rävlons Charli

Jonas Nygren

1




4/6

SE432290/2018

Rävlons Cammi

Christoffer Johansson

1




4/6

SE48234/2018

Gyttjärnsbergets Aska

Henrik Johansson

1




5/6

SE48235/2018

Gyttjärnsbergets Alaska

Petter Arkesjö

1




5/6

SE22326/2019

Ellen

Joakim Falk

1

2



2/5

SE27267/2019

Västfrontens Kristina

Stephan Billson

2

1



3/8

SE37731/2019

Gyttjärnsbergets Birka

Petter Arkesjö

1




3/6

SE16311/2020

Taigajägarens Raiza

Rasmus Nyman

1




2/8

Saknas din hund på listan? Kontakta AK!

Laikaklubbens sponsorer






Nyheter via RSS
Levererat av MyClub