Image4

Unghundslista

UNGHUNDSLISTA/UNGTIKSLISTA 2020

En rekommenderad hund i UHL/UTL skall anses hålla ett känt högre värde än övriga hundar. I 2020 års listor skall hundarna vara födda 1/1 2016 och senare. Djuren skall vara friska och inte ha föräldrar som lämnat PRA, EP, Glaukom eller annan ärftlig och allvarlig sjukdom.

  • Tagit 1:a pris på jaktprov som löshund på älg, vildsvin, fågel alternativt godkänt björndokument enligt kriterierna i RAS.
  • Ha jaktprovsmeriterat kullsyskon.
  • Båda föräldradjuren skall vara jaktprovsmeriterade.
  • Hunden skall ha en inavelskoefficient på högst 4,5 beräknat på 5 generationer.
  • För hund som skall vara med på listan krävs att den är AD och HD fri.

Obs! Den som uppmärksammar att en hund/hundar uppfyller ovanstående krav men saknas på listan uppmanas att höra av sej till avelskommittén så listan kan uppdateras!

Listan baseras på uppgifter hämtade på www.hittaälghund.se

  • Unghund/Ungtiklista 20200415

Unghundar Öst

Regnr

Namn

Ägare

Älg

Vsvin

Fågel

Björn

Kullvärde

SE15893/2016B

Aspuddens Ernst

Mikael Kronstrand

JCH

3/5

SE15973/2016A

Röamossen´s Aksakove

Anders Källström

JCH

2/7

SE16612/2016B

Hundåns Atlas

Håkan Jönsson

1

3/7

SE16615/2016A

Hundåns Aragon

Karl Haraldsson

1

3/7

SE16426/2016B

Katajatöyrän Ivan

Robin Oscarsson

JCH

3/7

SE18790/2016A

Hundåns Leffe

Stefan Magnusson

JCH

4/7

SE19872/2016A

Karl-Oskars gårdens Astok

Oskar Johansson

JCH

3/6

SE21220/2016A

Svarttjärnbergets Kolya

Roland Niemi

1

5/5

SE21221/2016A

Svarttjärnbergets Karp

Henric Henrixon

1

5/5

SE33101/2017A

Gruvetorpets Morgan

Tom Larsson

1

2/5

SE33611/2017A

Aspuddens Frost

Fredrik Lindh

JCH

5/6

SE33613/2017A

Aspuddens Frasse

Johan Stenvall

1

5/6

SE33614/2017A

Aspuddens Fasth

Stefan&Jaana Arvidsson

JCH

5/6

SE33615/2017A

Aspuddens Fajter

Andreas Hammarlund

JCH

JCH

5/6

SE13697/2018A

Breda Blickens Vasilji

Rickard Wennberg

JCH

2/3

SE32324/2018A

Aspuddens Helix

Magnus Blomberg

JCH

2/6

SE48232/2018A

Gyttjärnsbergets Amur

William Lindholm

1

1

2/6

Ungtikar Öst

Regnr

Namn

Ägare

Älg

Vsvin

Fågel

Björn

Kullvärde

SE15896/2016A

Aspuddens Elva

Pontus Gyllenberg

JCH

3/5

SE15897/2016B

Aspuddens Evenki

Magnus Jensen

JCH

3/5

SE15977/2016A

Röamossen´s Asta

Johannes Speziali

JCH

2/7

SE17150/2016A

Smålandslappens Ammy

Andreas Eriksson

JCH

2/4

SE18041/2016A

Rytterstajägarens Bira

David Skagerlind

JCH

2/4

SE18043/2016A

Rytterstajägarens Baikal

Joakim Falk

JCH

2/4

SE18795/2016A

Hundåns Leena

Sebastian Isaksson

1

4/7

SE18796/2016A

Hundåns Lilly

Peter Winroth

1

4/7

SE19876/2016A

Karl-Oskars Gårdens Tikka

Rickard Andersson

1

3/6

SE21222/2016A

Svarttjärnbergets Katenka

Michael Bock

1

5/5

SE21223/2016B

Svartjärnbergets Klava

Alen Muratovic

1

5/5

SE21224/2016A

Svarttjärnbergets Kira

Robert Larsson

1

5/5

SE22206/2016A

Petra

Anette Jönsson

1

5/9

SE22755/2016A

Pirta

Fredric Einerot

1

5/9

SE33098/2017A

Gruvetorpets Mormor

Hans Lind

1

2/5

SE27410/2018A

Silverrävens Alice

Stefan Magnusson

1

2

3/6

SE48235/2018B

Gyttjärnbergets Alaska

Petter Arkesjö

1

2/6

Laikaklubbens sponsorer

Nyheter via RSS
Levererat av MyClub