Image4

Täckhundslista Östlaika

Hanhundslista Östsibirisk Laika 2022

För att det inte skall uppstå några missförstånd så vill vi förtydliga avelsstrategins regler vad gäller hanhundar i avel.

Avelsutvärdering

Max tre (3) kullar i Sverige och därefter vänta minst två (2) år på utvärdering, efter godkänd utvärdering max två (2) kullar ytterligare.

Utvärdering av kullar efter två (2) år:
1. Minst 20 % meriterade avkommor , de fall kullarna är med olika tikar skall det finnas meriterad avkomma med minst två (2) olika tikar.
2. Rastypisk exteriör.
3. Inga kända ärftliga sjukdomar.
4. Minst 35 % av avkommorna skall vara HD-röntgade.

Avelskommittén genomför utvärderingen efter förfrågan från respektive hundägare.
Målsättningen: ingen hane skall användas mer än 3 gånger innan utvärdering.
Tillvägagångssätt: Via information samt avelskommitténs rekommendationer.
Kontakta avelskommittén för råd och rekommendation av täckhund.

Rekommenderade hanar 2022 med HD status A, B eller UA, jaktprovsmeriter eller motsvarande och max 2 kullar med svenskregistrerad tik. Svenskregistrerade hundar födda efter 2009-01-01 ska även ha ED status UA (0).

Rekommenderade hanar 2022 med HD status A, B eller UA, jaktprovsmeriter eller motsvarande och max 2 kullar med svenskregistrerad tik. Svenskregistrerade hundar födda efter 2009-01-01 ska även ha ED status UA (0).

Regnr

Namn

Pris Älg

Pris

Vildsvin

Björn

Merit

Pris

Fågel

Ant Kullar

Ägare

SE16010/2012A

Soträvens Pevek

1

1

X


2

Johan Öhman, Örsundsbro

SE16726/2012A

Toleskogens Caro

JCH




2

Anton Palmkvist, Kungsäter

SE21319/2012A

Skalltorpets Arrak

JCH




1

Thomas Söderberg, Jävre

SE42493/2012A

Bamse

JCH




0

Maria Altin, Umeå

SE42992/2012A

Gäddträskbergets Crax

1




0

Emil Othzen, Gävle

SE14012/2013A

Agnsjöns Eros

JCH




2

Robert Palmqvist,Larv

SE15980/2013B

Lagadalens Blade

1




0

Jesper Einar,Vetlanda

SE17306/2013A

Gäddträskbergets Daric

JCH




1

Jonny Bergwall, Frösön

SE18511/2013B

Hundåns Igor

1




1

Robin Sundkvist, Blomstermåla

SE24397/2013A

Akko

JCH




1

Mikael Pulkkinen,Hällefors

SE25059/2013A

Blixten

1




0

Mikael Lundström, Bålsta

SE26044/2013A

Bjärvarnas Mega

1




0

Niclas Hagberg, Gustavsberg

SE26045/2013A

Bjärvarnas Magnum

1




0

Alexander Sandell, Algutstorp

SE33402/2013A

Bäckakullens Grizzly

1

1



1

Johannes Hansson, Årjäng

SE29957/2014B

Urpon Balder


JCH



2

Carl Westling, Växjö

SE13379/2014A

Sandsjöbackas Bob

JCH




0

Mikael Olsson, Bjurholm

SE13387/2014A

Åsebos Plex

JCH




2

Christopher Lindqvist, Mårdaklev

SE13390/2014A

Åsebos Pax

1




1

Henric Brunander, Ulricehamn

SE13392/2014A

Pomo

1




0

Emil Nyström, Kalix

SE16253/2014A

Riemulan Vladimir

JCH




1

Ulf Backlund, Lycksele

SE16798/2014A

Axel

JCH




2

Fredrik Svärd, Höör

SE19541/2014B

Hundåns Jokk

1




0

Håkan Larsson, Strömsund

SE21100/2014A

Lundmyrens Atle

1




0

Henrik Johansson, Tallåsen

SE23399/2014A

Gransjöking

JCH




0

Roger Olsson, Svanskog

SE44560/2014B

Turbo

JCH

2



1

Jesper Einar, Vetlanda

SE44561/2014A

Texas

JCH

3



2

Johan Selander, Rottne

SE51275/2014A

Lekåsen´s Bob

1




0

Pär Skogh, Alfta

SE59899/2014A

Sarmaklidens Faxe

JCH


X


2

Daniel Cedering, Överkalix

SE10190/2015A

Päkkilä Backens Ocki

JCH




0

Jörgen Seijsing, Överhörnäs

SE12323/2015B

Castor

1




0

Robert Nordklev, Uddevalla

SE13316/2015A

Astok

1




0

Samuel Moström, Bjurholm

SE19114/2015A

Hundåns Krut

JCH




0

Mikael Mettälä, Alvesta

SE20408/2015B

Hallbergets Igor

1




0

Fredrik Jonsson, Gällö

SE21321/2015B

Lekåsens Cowboy


1



0

Tommy Larsson, Enköping

SE23454/2015A

Jaktfjäderns Frost

JCH




0

Robert Edelbro, Kåbdalis

SE28491/2015A

Dejeskräckens Njord

1

1



1

Stefan Löfberg, Norrtälje

SE38915/2015A

Nitbrännans Sisu

1




1

Olov Nilsson, Kalix Nyborg

SE56547/2015A

Lohallens Acke

JCH

1



2

Robert Palmqvist, Larv

SE56548/2015A

Lohallens Assar

JCH




0

Tor Lindquist, Färila

SE57598/2015A

Gruvetorpets Oden

1




0

Markus Larsson Övertorneå

SE57600/2015A

Gruvetorpets Olympus

1




0

Hans Öhman, Kalix

SE57605/2015B

Gruvetorpets Valter

JCH




0

Benny Andersson, Åsarp

Se58214/2015A

Tajgajägarens Primus

1




1

Ola Rönningsgrind, Stören Norge

SE59499/2015B

Päkkilä backens Paukku

1




0

Rolf Modig, Hedenäset

SE59505/2015A

Päkkilä backens Sampo

1




2

Erik Furmark, Hedenäset

SE14612/2016A

Lo Taigans Birk

JCH




1

Ola Fredin, Hyltebruk

SE16426/2016B

Katajatöyren Ivan

JCH




0

Robin Oscarsson, Rimbo

SE16612/2016B

Hundåns Atlas

1




0

Håkan Jönsson, Korbilombolo

SE16614/2016A

Hundåns Arrac

1




1

Glenn Johansson,Bräcke

SE16615/2016A

Hundåns Aragon

1




0

Karl Haraldsson, Östersund

SE17858/2016A

Bjärvarnas Plexus

1




1

Christian Nordvall, Linghed

SE17860/2016A

Bjärvarnas Pang

JCH




0

Erik Lindström, Vännäs

SE18587/2016A

Skalltorpets Chicko

JCH




0

Peter Berglund, Månkarbo

SE18927/2016A

Torrholmens
All-american Boy

JCH




1

Lars Erik Olsson, Hällefors

SE20625/2016A

Lakavikens Isak

JCH




1

Jan Johansson, Vittangi

SE21220/2016A

Svarttjärnbergets Kolya

1




0

Roland Niemi, Pajala

SE21221/2016A

Svarttjärnbergets Karp

JCH




2

Henric Henrixon,Sunnemo

SE57970/2016A

Zeb

1




0

Malin Jonsson Bixo, Venjan

SE11559/2017A

Lo Taigans Petrov

JCH




0

Bengt-Åke Larsson, Junsele

SE12598/2017A

Lakavikens Milo

JCH




2

M Magnusson, D Åkerlund, Luleå

SE12945/2017A

Alcesskallets Bolt

1




0

Patrik Johansson, Bollebygd

SE12948/2017A

Alcesskallets Lufsen

JCH




0

Martin Blank, Blidsberg

SE16169/2017A

Röamossens Bror

JCH




2

Lennart Karlsson, Kristinehamn

SE17688/2017A

Sven

JCH




1

Gustav Svensson, Mjölby

SE25724/2017A

Sandsjöbackas Devil

JCH




0

Emil Larsson, Överkalix

SE33101/2017A

Gruvetorpets Morgan

1




0

Tom Larsson, Gällivare

SE33613/2017A

Aspuddens Frasse

1




0

Johan Stenvall, Storuman

SE33614/2017A

Aspuddens Fasth

JCH




0

Stefan&Jaana Arvidsson, Alingsås

SE59578/2017A

Hundåns Nubbe

JCH




2

Niklas Näslund, Korskrogen

SE11056/2018A

Gunnilbergets Ludde

JCH




0

Mikael Larsson, Kristinehamn

SE13129/2018A

Skallkungens Goliat

1




0

Thom Hjerpe, Luleå

SE15981/2018A

Ajllek

1




0

Fredrik Hjelm, Kalix

SE32324/2018A

Aspuddens Helix

JCH




1

Magnus Blomberg, Bäckefors

SE32325/2018A

Aspuddens Herkules

1




0

Mats Olofsson, Skellefteå

SE34381/2018A

Blixten

1




0

Fredrik Ahlbäck, Överkalix

SE43288/2018A

Rävlons Chase

1




0

Pehr Bodén, Lövånger

SE44003/2018A

Röamossens Clapton

1




0

Jerker Vikenstrand, Undenäs

SE44006/2018/A

Röamossens Cigge

1




0

Bengt Skogum, Charlottenberg

SE48232/2018A

Gyttjärnbergets Amur

JCH

JCH



0

William Lindholm, Hedesunda

SE48233/2018A

Gyttjärnbergets Ammer

1




1

Petter Arkesjö & Emilia Sundström, Ockelbo

SE48237/2018A

Gyttjärnbergets Athos

JCH




0

Christian Mårtensson, Backe

SE59336/2018A

Lakavikens Oryx

1




0

Johan Nilsson, Korskrogen

SE59560/2018A

Sandsjöbackas Gesus

1




0

Magnus Jensen, Billdal

SE12616/2019A

Karl Oskargårdens Boris

1


X


0

Patrik Holmgren, Strömsund

SE14659/2019A

Breda Blickens Tuoni

JCH




1

Bo Nilsson, Harads

SE15137/2019A

Lekåsens E-Saiko

1




0

Nicklas Höglander, Lögdeå

SE15533/2019A

Päkkiläbackens Usko

1




0

Erik Furmark, Hedenäset

SE18461/2019A

Rävlons Dalle

1




0

Per-Ola Hedlund, Torsby

SE18833/2019A

Lohallens Dante


1



0

Sebastian Klasson, Malmbäck

SE18467/2019A

Allan

JCH




0

Johannes Stenvall, Luleå

SE19026/2019A

Vallflons Bosse

1




0

Tim Hansen, Skellefteå

SE20232/2019A

Jaktfjäderns Ice

1




0

Stig Enberg, Boden

SE26318/2019A

Vild Troyyas Bork

JCH




1

Fredrik Lindh, Torsby

SE26319/2019A

Vild Troyyas Barsk

JCH




0

Johan Jensen, Ed

SE27269/2019A

Västfrontens Vasa

1




0

Axel Bergman, Örebro

SE27271/2019A

Västfrontens Blot Sven

1




0

Samuel Johansson, Ed

SE37734/2019A

Gyttjärnbergets Buffalo

1

1



0

Patrik Karlsson, Ronneby

SE44353/2019A

Urpon Ricky

1




1

Niklas Henriksson, Koskulskulle

SE56866/2019A

Oxforsens Blaser

1




0

Mikael Höglund, Axmar

SE58142/2019A

Åsebos Stoy

JCH

1


3

2

Niklas Syre´n, Hällefors

SE48980/2019A

Sikkajavris Bauer

1




0

Fredrik Törnqvist, Sandviken

SE58494/2019A

Sikkajavris Bakko

JCH




0

Jon Holmström, Nälden

SE10240/2020B

Vindvittrans Loke

1




0

Mattias Modig, Luleå

SE10244/2020A

Vindvittrans Oden

JCH




0

Johannes Andersson, Holsbybrunn

SE10704/2020B

Rupla

1




2

Erik Furmark, Hedenäset

SE10708/2020A

Ponderforsens Putin

1




0

Mikael Beckman, Överkalix

SE10710/2020A

Ponderforsens Prins

JCH




0

Andreas Olsson, Svanskog

SE16305/2020A

Taigajägaren Ragge

JCH




0

Per Nordwall, Hammarstrand

SE16704/2020A

Björnklockans Leo

1




0

Oskar Åsåker, Forsa

SE16705/2020A

Björnklockans Lo

1




0

Rasmus Håkansson, Östervåla

SE16706/2020A

Björnklockans Lynx

1




0

Johan Öhman, Örsundsbro

SE19112/2020B

Raatikan Helmer

1




0

Mikael Olsson, Bjurholm

SE23922/2020A

Hult Lugnete Atlas

1

1



0

Martin Blank, Blidsberg

SE34146/2020A

Jaktfjäderns Jårbåk

JCH




0

Robert Edelbro, Kåbdalis

SE41194/2020A

Stål

JCH




1

Lennart Magnusson, Gällö

SE59531/2020B

Lentäjänpojan Måns

JCH




0

Ulf Åström, Kalix

SE64790/2020A

Hundåns Osko

1




0

Karl Wistrand, Östersund

SE55986/2020B

Gyttjärnsbergets Dakar

1




0

Jonas Dahl, Stockholm

Hanar med 3 eller 4 kullar som efter utvärdering godkänts för vidare avel. Dock max 5 kullar. OBS! Utvärdering sker på hundägares begäran.

Regnr

Namn

Ant kull

Merit avk% efter 3 kullar

Ägare

SE17448/2016A

Vihuri

4

31,6%

Göran Eriksson, Junsele

SE24234/2013B

Päkkiläbackens Nero

4

75%

Niklas Modig, Hedenäset

Kontakta avelskommittén för råd och rekommendation vid val av täckhund!

Om din hund saknas, är högre meriterad eller avlidit kontakta avelskommittén så justerar vi detta.

Laikaklubbens sponsorer







Nyheter via RSS
Levererat av MyClub